MENU
novinky-a-odbornici

1 z 3 ľudí má po prekonaní covidu ďalšie problémy. Ide najmä o tieto diagnózy

Ill,Man,In,Glasses,Feeling,Sick,,Coughing,,Wearing,Respirator,N95
Novinky a odborníci

1 z 3 ľudí má po prekonaní covidu ďalšie problémy. Ide najmä o tieto diagnózy

Kým niektorí prekonajú ochorenie COVID-19 bez väčších problémov, iní s nepríjemnými príznakmi bojujú aj niekoľko mesiacov po vyliečení.

Jeden z troch ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, trpel ešte šesť mesiacov po vyliečení neurologickými alebo psychiatrickými ochoreniami. Informovala o tom agentúra AFP a TASR s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú vo vedeckom časopise The Lancet Psychiatry.

Pacienti s COVID-19 sú podľa autorov výrazne náchylnejší na neurologické ochorenia ako ľudia trpiaci inými infekciami dýchacích ciest. Štúdia analyzovala zdravotné záznamy viac ako 230 000c pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Autori zistili, že 34 % z nichv priebehu šiestich mesiacov od vyliečenia diagnostikovali neurologické alebo psychiatrické ochorenie.

Úzkosť a zmeny nálad

Najčastejšími problémami boli úzkosť, ktorá sa vyskytla u 17 % pacientov, a poruchy nálady sa objavili u 14 %. U 13 % pacientov išlo o prvý prípad výskytu problémov v oblasti duševného zdravia. Riziko výskytu dlhodobých problémov bolo vyššie u pacientov, ktorí boli hospitalizovaní s ťažkým priebehom covidu.

Experti takisto skúmali údaje viac ako 100 000 pacientov s chrípkou a viac ako 236 000 osôb s rôznymi infekciami dýchacích ciest. Ľudia mali celkovo o 44 % vyššie riziko výskytu neurologických a duševných ochorení po prekonaní covidu ako po chrípke a o 16 % vyššie riziko ako tí, ktorí prekonali infekcie dýchacích ciest.

 

Paul Harrison z Oxfordskej univerzity, ktorý bol jedným z hlavných autorov štúdie, povedal, že hoci je riziko rozvoja neurologických a duševných porúch u jednotlivcov nízke, celkový vplyv v rámci svetovej populácie môže byť "významný". Mnohé z týchto ochorení sú podľa neho chronické.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor