Reklama

Gymnastika pre chodidlá: Cvičenie na ploché nohy

Zopnite chodidlá  Cvičte v sede alebo v ľahu na chrbte. Spojte nohy  tak, aby sa celou plochou dotýkali chodidiel.  Snažte sa udržať nohy zopnuté a zároveň ich  priťahujete k trupu.

Zdroj: JÚLIA ŠIMÁKOVÁ

Reklama

Adriana Fábryová

Bolia vás a opúchajú? Nespoliehajte sa len na ortopedické vložky. Venujte svojim nohám pätnásť minút denne. Po pravidelnom cvičení budú ľahké a bez bolestí.

Len čo vstanete z postele, vsuniete nohy do papúč. A potom do topánok. Je úplne jedno, či sú na vysokom alebo na nízkom podpätku, málokedy majú vytvarovanú ortopedickú klenbu. Dôsledkom sú ploché nohy. Tlačia a pália vás brušká pod prstami, bolia a opúchajú členky. Nohy máte ako v ohni, chôdza či státie sú utrpením.

HALUXY, OTLAKY, KRÍŽE

Priečne či pozdĺžne spadnutá klenba chodidla prináša aj vážnejšie problémy ako nepohodlie.

„Znížená priečna klenba spôsobuje vybočenie palca, hallux valgus. Nervy v prednej časti nohy sú utláčané, čo sprevádza pálivá bolesť. Príznakmi plochej nohy sú aj časté otlaky a kurie oká. Ťažkosti sa však nemusia prejaviť len v oblasti chodidla. „Ľudské telo funguje ako prepojený reťazec, preto spoločným menovateľom opakovaných bolestí kolien, bedrových kĺbov, krížovej a krčnej chrbtice či bolestí hlavy môže byť práve plochá noha,“ hovorí fyzioterapeutka Mgr. Eva Ďurková z centra pre redukciu hmotnosti a formovanie postavy v Bratislave.

VYZUJTE SA!

Je to daň za civilizáciu. Bosí chodíme málokedy – ak vôbec. Ortopédi varujú: Čoraz viac detí a dospelých má problémy s priečne a pozdĺžne spadnutou klenbou chodidla. Ortopedické vložky na mieru síce pomáhajú, ale mali by sme čo najviac chodiť naboso ako naši predkovia.

Taká chôdza posilňuje svaly chodidla a koriguje jeho chybné postavenie. Týka sa to však len chodenia po prírodnom povrchu, teda na piesku, štrku a tráve, nie na podlahe či betóne. Ploché nohy a vybočené palce nie sú doménou žien, ktoré obľubujú vysoké opätky. Rovnako postihujú aj mužov a deti.

„Riešiť ťažkosti výhradne vsunutím ortopedickej vložky do topánky nestačí,“ upozorňuje fyzioterapeutka.

„Dôležitá je správna starostlivosť o nohy a pravidelné cvičenie. Nezaberie vám viac ako pätnásť minút denne. Jednoduché cviky uvoľnia zablokované kĺby nohy a natiahnu skrátené svaly. Stimulujú spiace receptory v chodidle a posilnia svaly, ktoré formujú pozdĺžnu a priečnu klenbu.“ Potrebujete: loptičku, stoličku, uterák, väčší kameň, ťažšiu škatuľku, rôzne malé predmety ako ceruzky, kamienky, koráliky

Možno ste sa s tým narodili

Plochonožie je zníženie priečnej a pozdĺžnej klenby nohy. S touto dispozíciou sa môžete narodiť.

Noha sa však vyvíja do siedmeho roku života, preto hovoriť o plochej nohe pred týmto období nie je presné. Akákoľvek neriešená odchýlka od normy v detstve sa však môže v dospelosti zafixovať. Väzivovo-svalový aparát podopiera kostné štruktúry nohy a klenbu ako laná na vysunutom moste.

Ak chodidlá nedostatočne stimulujete, aparát sa preťažuje. Príčinou je nosenie nesprávnej obuvi alebo nevhodný súťažný šport, najmä beh, skoky, futbal, ľadový hokej, zjazdové lyžovanie.

V dospelosti má najčastejší vplyv na získanie plochej nohy preťažovanie dolných končatín pri práci v dlhodobom stoji a, samozrejme, nadváha. U žien majú významný podiel hormonálne zmeny v tehotenstve a prechode. Vplyvom hormónov sa uvoľňujú všetky väzivá v tele, teda aj väzivové štruktúry na chodidlách.

Otáčajte chodidlo

Cvičte v sede alebo v stoji. Jednu nohu zdvihnite od podložky. Bedrový, kolenný a členkový kĺb držte v jednej osi.

V členku natočte nohu za palcom, akoby ste sa chceli pozrieť na chodidlo. Následne ju natočte do druhej strany za malíčkom. Opakujte 10-krát jednou, potom druhou nohou.

Postup, ako cvičiť, nájdete v galérii. S modelkou Erikou sme to stihli vonku, cvičiť však môžete aj doma!