MENU

Poradňa zdravia

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viacvčera 8:05

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac26.1. 2022 14:00

Zväčšenie uzlín v podpazuší na strane očkovania je pomerne častá vedľajšia príhoda, ktorá sa najčastejšie vyskytuje po tretej dávke. Je to prejav aktivácie imunitného systému. Zvýšené biele krvinky ako aj sedimentácia môžu byť prechodne zaznamenané po očkovaní v rámci aktivácie imunitného systému a úvodnej zápalovej odpovede. Postupne sa to upraví. Uzlina sa zmenší a prestane bolieť. Lokálne si na ňu môžete aplikovať protizápalový krém napríklad s obsahom ibuprofenu. Nič iné špeciálne robiť netreba. Niektorí lekári odporúčajú enzýmovú terapiu.

čítať viac25.1. 2022 20:00

Inkontinenčné pomôcky vám môže predpísať praktický lekár na základe odporúčania od odborného lekára, akým je napríklad urológ, gynekológ, neurológ, geriater, chirurg alebo onkológ. Tieto zdravotnícke pomôcky sa vystavujú na lekársky poukaz a ich uhrádzanie je rozdelené podľa stupňa a druhu inkontinencie. Rozlišujeme produkty pre ženy, pre mužov a univerzálne produkty. Spomedzi produktov na ľahkú inkontinenciu sú rozdelené pre mužov a dámy kvôli prispôsobeniu vložkám anatómii žien a mužov. Všetky produkty určené na strednú až ťažkú inkontinenciu ako plienkové nohavičky, anatomicky tvarované vkladacie plienky alebo navliekacie nohavičky sú určené rovnako pre mužov ako aj ženy. 

logologo
Zdroj: Dr.Max
čítať viac24.1. 2022 20:00

Môže to byť všeličo. Môj tip je ale frenulum breve – krátka uzdička predkožky. Jednoducho taká narástla. Niekedy sa stane, že sa pri styku natrhne. V hĺbke prebieha malá tepna, ktorá môže silno krvácať a partnerov poriadne vydesiť. Liečba je operačná – výkon sa nazýva frenuloplastika. Operujeme v miestnom znecitlivení, uzdičku nastrihneme a ranku zašijeme vstrebateľným stehom.

čítať viac21.1. 2022 8:03

Hoci má zelený čaj veľa blahodarných účinkov, jeho konzumácia nie je vhodná pre všetkých. Vaše lieky patria me dzi antiarytmiká, a preto pre vás zelený čaj nie je vhodný. Nemal by sa konzumovať ani pri užívaní liekov určených na zníženie tlaku, riedenie krvi alebo pri liekoch na liečbu alergie a depresie. Ak sa zeleného čaju nechcete vzdať, nemali by ste ho piť minimálne 4 hodiny pred užitím vášho lieku a po ňom. Zároveň ovplyvňuje aj vstrebávanie železa, preto sa ho neodporúča piť súčasne pri jedle alebo tesne po jedle. Opatrný treba byť nielen pri konzumácii zeleného čaju, ale aj pri niektorých ovocných šťavách najmä z jablka, pomaranča, grape fruitu alebo brusníc, pretože tiež ovplyvňujú metabolizmus liekov a následne ich účinok. 

logologo
Zdroj: Dr.Max
čítať viac20.1. 2022 16:00

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac19.1. 2022 14:12

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac17.1. 2022 16:00

Otázka je, či vám odstránili prostatu úplne – radikálnou prostatektómiou, ktorá sa robí pri rakovine. Ak vás operovali pre nezhubné zväčšenie prostaty, časť prostaty ostala v tele a mohla znovu narásť, čo sa prejavuje napríklad častým nočným močením. V prvom prípade – úplného odstránenia prostaty – bolo počas operácie nutné obnoviť spojenie močovej trubice s močovým mechúrom. Tu sa mohla časom vyvinúť jazva, ktorá zhoršuje kvalitu močenia. To znamená, že treba doplniť niekoľko vyšetrení, ktoré nám povedia o vašom močení viac. Podľa toho sa volí nasledovná liečba.

čítať viac14.1. 2022 8:05

Samotný vek ženy nad 35 rokov, aj bez iných ochorení a rizikových faktorov, znižuje úspešnosť otehotnieť. Predstavuje tiež viaceré riziká pre tehotnú ženu ako je zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb plodu, potrat v prvom trimestri, úmrtie ženy a/alebo plodu pri pôrode, vysoký krvný tlak, gestačný diabetes mellitus a iné. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak má žena akékoľvek závažné ochorenie, ktoré môže potenciálne ohrozovať jej život, vo väčšine prípadov toto riziko v tehotenstve stúpa a tehotenstvo je vysoko rizikové. V prípade stavu po mozgovej aneuryzme by bolo potrebné prípadne tehotenstvo konzultovať ešte so špecialistami, ktorí sa na liečbe aneuryzmy podieľali. Neurológ, neurochirurg, cievny lekár zhodnotia aktuálny stav pacientky. O niečo menšie riziko by bolo v prípade, ak by aneuryzma bola vyriešená operáciou a žiadny iný patologický nález na cievach by už nebol zistený. V každom prípade by som považoval za veľmi dôležité pred prípadným plánovaním tehotenstva dobre zvážiť všetky riziká ohrozenia plodu a hlavne riziko úmrtia ženy.

čítať viac10.1. 2022 16:00

PSA je markerom aktivity v prostate. Stúpa pri rakovine prostaty aj pri nezhubnom zväčšení prostaty. Vo vašom prípade by som doplnil zobrazovacie vyšetrenie – magnetickú rezonanciu prostaty. Rádiológ popíše podozrivé oblasti v prostate a my podľa potreby vieme následne urobiť takzvanú fúznu cielenú biopsiu prostaty. Vykonáva ju len pár pracovísk na Slovensku – vrátane toho nášho v Univerzitnej nemocnici Martin.

 

čítať viac7.1. 2022 8:02

Mnoho abnormalít nechtov je neškodných. Sila a vzhľad nechtov človeka môže naznačovať celkovo dobré zdravie. Avšak nadmerné používanie niektorých výrobkov, nesprávna výživa a mnoho ďalších bežných zvykov môže mať priamy vplyv na ich vitalitu. Nechty rastú pomaly a kompletne sa vymenia za 6 až 9 mesiacov. Tmavé škvrny sú zvyčajne krvné zrazeniny spôsobené poranením a odrastením nechtu sa stratia. Najskôr došlo k poraneniu nechtu, či tlaku obuvi na nožičku. V prípade dlhodobo pretrvávajúcich zmien je vhodné navštíviť svojho obvodného pediatra alebo dermatológa.

čítať viac5.1. 2022 14:00

Histamín ako biogénny amín sa nachádza v každom živom tkanive, či už rastlinnom alebo živočíšnom, a je pre telo veľmi potrebný pri temer všetkých metabolických aktivitách. Keď sa jeho množstvo však vymkne spod kontroly a enzýmy ho nestihnú zbaviť aktivity, nastávajú zdravotné problémy, prejavujúce sa v tráviacom trakte, na koži, v nervovom systéme, aj v srdcovocievnom či psychickým dyskomfortom. Vzniká to pri vysokej náloži v potravinách, ktoré prijmeme, pre uvoľnení histamínu z tkanív – pri niektorých stavoch stres, lieky, nesprávna strava, dysbioza, no a tiež pri zablokovaní aktivity enzýmu diamonoxidázy - napríklad liekmi či alkoholom. Treba si uvedomiť, že pri nesprávnej strave dochádza v črevách k nežiaducim zmenám v zložení baktérií - premnožia sa nežiaduce v neprospech potrebných a tým dochádza k masívnemu uvoľňovaniu histamínu.

Úprava stravy je samozrejmosť. Okrem správne nastavenej stravy treba siahnuť po probiotikách. V lekárni aj na internete je ich veľa, a orientovať as v nich zorientovať nie je ľahké. Histaminik by si mal vyberať hlavne tie, ktoré obsahujú Lactobacillus rhamnosus, reutteri a plantarum, Bifidobacterium animalis, breve – toto platí hlavne pre mladších ľudí. Vo vyššom veku by malo byť zloženie aj pestrejšie, pretože vekom dochádza k poklesu viacerých bakteriálnych rodov a kmeňov.

Vhodné probiotiká : Probiofix innum , Dophilus adult, colon alebo Biopron. Samozrejme, je ich ďaleko viac.

čítať viac3.1. 2022 16:00

Nie každá pomôcka dostupná na trhu spĺňa kritériá ergonomického nosenia. Pre správny vývoj bedrových kĺbov dieťaťa je nutné správne abdukčné podsadenie v ortopedicky optimálnej pozícii. To znamená, že dieťa je v šatke alebo v nosiči posadené s nôžkami naširoko tak, aby boli v jednej úrovni, teda aby bábätko nebolo v šatke či v nosiči uložené nakrivo. Kolienka sú o niečo vyššie ako zadoček. Šatka alebo nosič podopierajú zadoček a nôžky dieťaťa až po kolienka. Takýmto spôsobom je dieťa uložené v nosiacej pomôcke správne. Hovorí sa tomu aj ergonomická poloha M. Okrem dobrého podsadenia, opory hlávky a prirodzeného roznoženia treba dávať pozor na voľný pohyb prstov na dolných končatinách. Vyhnite sa tesným dupačkám a overalom, tak isto popruhy viažte mimo chodidla, aby sa u dieťatka nepodporoval odrazový reflex.

čítať viac29.12. 2021 14:00

Polymyalgia reumatica nie je úplne vyhranené ochorenie. Predpokladá sa, že spolu s temporálnou, teda veľkobunkovou arteritídou ide o súčasť jedného syndrómu. Ten sa prejavuje bolesťou a stuhnutosťou svalov ramena, panvy a šije. Bolesť býva najintenzívnejšia ráno a obmedzuje pohyblivosť pacienta. Pridružujú sa problémy so zrakom, únava, slabosť, horúčka, úbytok hmotnosti a iné príznaky. Polymyalgia rheumatica sa vyskytuje častejšie ako temporálna arteritída a asi 35 % pacientov s temporálnou arteritídou má príznaky polymyalgie. Ochorenia vznikajú na základe poruchy regulácie imunitnej reakcie. Na jej vzniku sa podieľajú kombinácie vnútorných a vonkajších faktorov. Vnútorné faktory sú genetické, metabolické a hormonálne, vonkajšie sú spúšťacie – ide hlavne o infekcie, UV žiarenie či chemikálie.

Uvádzate, že máte nastavenú liečbu. Užívate nízku dávku kortikoidu a liek zo skupiny cytostatík, označovaných ako antimetabolity. Kortikoidy majú silné protizápalové pôsobenie, regulujú široké spektrum metabolických funkcií i funkcií centrálneho nervového systému. U cytostatika ide o kombináciu imunosupresívneho a protizápalového účinku. Významnou súčasťou liečby by malo byť posilňovanie imunity v zmysle primeranej fyzickej a psychickej aktivity, dostatočného prívodu bielkovín, niektorých vitamínov a stopových prvkov.

čítať viac27.12. 2021 16:00

Hrčka v pupku môže byť kľudná, zapálená alebo môže mokvať  s prítomnosťou hnisu. Najčastejšie vzniká granulóm pupka zo zvyškov pupočníka, ktorý neodpadol celý. Môže vznikať aj pri chronickom zápale spodiny pupka v mieste pôvodného pupočníka. Pupok dezinfikujte liehom až dovtedy, pokiaľ nie je ranka celkom zahojená a pekne zacelená, nemokvá, nekrváca a je bez chrasty. Deti  sa liečia ambulantne lokálnym ošetrovaním granulómu pupka lapisom alebo stehom na spodinu granulómu, ak je stopkatý. Takáto liečba je vo väčšine prípadov dostatočná.  Pri mokvaní pupka sa rozhodne poraďte so svojim obvodným pediatrom.

čítať viac22.12. 2021 14:00